Istnieje wiele różnych szklarni do wyboru, ale te w kształcie kopuły geodezyjnej oferują kilka korzyści w porównaniu z tymi w innych stylach. Struktury geodezyjne są tworzone poprzez łączenie trójkątów ze sobą, tworząc kształt kopuły. Należy stosować precyzyjne kąty i dokładne pomiary.
Kopuły geodezyjne stały się popularne w latach 40. i 50. ubiegłego wieku, kiedy Buckminster Fuller po raz pierwszy dostrzegł ich potencjał praktycznego zastosowania w budownictwie mieszkaniowym. Fuller był matematykiem, inżynierem, filozofem, historykiem i poetą.
Zdając sobie sprawę z wartości kopuł geodezyjnych, wyobraził sobie przyszły świat, w którym ludzie będą mieszkać w domach kopułowych, a nie prostokątnych. Zalety, które dostrzegł w budownictwie mieszkaniowym, odnoszą się również do szklarni.
Czy chciałbyś zbudować sobie geodezyjny szklarnię geodezyjną?
Teraz możesz to zrobić dzięki temu super łatwemu w użyciu zestawowi złączek.
>Kliknij tutaj, aby przeczytać pełny przewodnik i opinie użytkowników>>
Zalety szklarni kopułowej w porównaniu do tradycyjnej szklarni
Siła trójkątów
Główną zaletą konstrukcji kopuły geodezyjnej jest jej wytrzymałość. Kopuły są znacznie mocniejsze niż budynki prostokątne i znane są z odporności na huragany, tornada i trzęsienia ziemi. Nie jest potrzebna żadna podpora wewnętrzna, ponieważ trójkąty równomiernie rozkładają ciężar na całej konstrukcji.
Trójkąty są najsilniejszym z dostępnych kształtów. Można to zaobserwować, gdy przybijamy deski do siebie, aby utworzyć prostokąt, a następnie robimy to samo z trzema deskami, aby utworzyć trójkąt. Zobaczysz, że możesz łatwo zginać i skręcać prostokąt, ale nie będziesz w stanie poruszać trójkątem.
Wyobraź sobie te kształty podczas trzęsienia ziemi. Gdy ziemia będzie się poruszać, prostokątne domy zaczną się wyginać i wypaczać, podczas gdy trójkąty w kopule pozostaną stabilne.
Kopuły geodezyjne są również odporne na najsilniejsze wiatry. Ponieważ ich struktury nie zapewniają wystarczająco dużych powierzchni, na które wiatr mógłby napierać, powietrze przechodzi wokół i nad kopułą. Można by się spodziewać, że takie budynki będą ciężkie i mocne, ale kopuły są zaskakująco lekkie i można je nawet przenosić. Możesz przenieść kopułę wokół ogrodu do woli, jeśli nie zdecydujesz się umieścić go na stałym fundamencie.
Jeśli mieszkasz w rejonie, w którym zimą jest dużo śniegu, szklarnia geodezyjna ułatwi Ci życie. Podczas gdy śnieg gromadzi się na dachu prostokątnych szklarni, po kopułach po prostu się zsuwa.
Szklarnie geodezyjne są energooszczędne i efektywne kosztowo
Mniejsze straty ciepła
Kolejną zaletą szklarni geodezyjnych jest ich energooszczędność. Straty ciepła budynku są wprost proporcjonalne do jego powierzchni. Kształt szklarni geodezyjnej ma o 30% do 40% mniejszą powierzchnię użytkową niż kształt prostokątny. Oznacza to, że szklarnie kopułowe cyrkulują powietrze bardziej efektywnie niż konstrukcje prostokątne.
Cieplejsze powietrze i lepsze oświetlenie
Szklarnia kopułowa izoluje bardzo skutecznie, a dzięki swojemu unikalnemu kształtowi światło jest załamywane i pozostaje wewnątrz kopuły dłużej niż w innych typach szklarni. Funkcja ta wzmacnia zimowe oświetlenie i pozwala w pełni wykorzystać promienie słoneczne, ograniczając tym samym potrzebę stosowania sztucznego światła.
Rośliny w tego typu szklarni otrzymują więcej światła dziennego w ciągu dnia, a tym samym bardziej stały dopływ ciepła. Prostokątna szklarnia, z drugiej strony, otrzyma mniej światła słonecznego rano i wieczorem, podczas gdy w południe będzie zalana światłem słonecznym.
Kopuła otrzymuje słońce i ciepło nieprzerwanie w ciągu dnia, ponieważ słońce „pasuje” do kształtu kopuły. Twoje rośliny to docenią, a dodatkowe światło i ciepło będzie zaletą podczas ciemnych zimowych miesięcy.
Mniejsze zapotrzebowanie na materiały budowlane
Trzydzieści do czterdziestu procent mniej powierzchni oznacza również 30% do 40% mniej materiałów użytych do budowy. Szklarnie geodezyjne są stosunkowo niedrogie w budowie, w zależności od modelu, który wybierzesz.
Wiele kątów, które łapią światło
Główną wadą tradycyjnych szklarni jest to, że ich lokalizacja jest kluczowa dla maksymalizacji transferu ciepła i światła. To nie jest problem z kopułą szklarni: mają wystarczająco dużo kątów na swoich powierzchniach, że zawsze są panele pod idealnym kątem do słońca, aby utrzymać ciepło i światło w optymalny sposób.
Przenośność
Tradycyjne szklarnie są niewiarygodnie ciężkie, nawet jeśli są zbudowane z najlżejszych dostępnych materiałów. Zależy to od liczby części składających się na same ramy.
Nawet najcięższe szklarnie geodezyjne są mobilne i rzadko wymagają stałych fundamentów, dlatego możesz zabrać swoją szklarnię geodezyjną w dowolne miejsce. Możesz rozpocząć nowy projekt szklarni kopułowej bez pozwolenia na budowę, ponieważ wiele gmin uważa ją za strukturę tymczasową, niezależnie od Twoich intencji.
Jak zbudować szklarnię geodezyjną?
Szklarnię geodezyjną można kupić w prefabrykowanym zestawie do samodzielnego montażu lub można ją zbudować samemu.
Wersja „zrób to sam” prawdopodobnie zużyje więcej szarych komórek i będzie wymagała więcej pracy ręcznej z Twojej strony, a także nie będzie posiadała wszystkich elementów zawartych w prefabrykowanym zestawie.
Gdzie kupić zestaw szklarni geodezyjnej?
Możesz kupić zestaw szklarni geodezyjnej z wielu firm na całym świecie, w tym Francji, Belgii, Szwajcarii i Kanady.
>Kliknij tutaj, aby przeczytać kompletny przewodnik po tym zestawie i referencje użytkowników>>
Jak zbudować własną szklarnię geodezyjną?
Jeśli projektujesz swoją własną kopułę, będziesz musiał użyć dobrego kalkulatora, aby uzyskać odpowiednie wymiary. Wprowadź swoje podstawowe wymagania dotyczące kopuły, a następnie kalkulator poda Ci wymiary i kąty potrzebne do rozpórek oraz diagram, na podstawie którego będziesz mógł pracować.
Przy projektowaniu szklarni kopułowej można wybierać spośród wielu opcji materiałowych, takich jak szkło, plastik, stal lub drewno. Wydaje się, że najbardziej przystępnym rozwiązaniem jest użycie drewna i plastikowej szklarni.
Możesz stworzyć pojedyncze trójkąty, pokryć je plastikiem, a następnie połączyć je razem, lub możesz stworzyć całą ramę, a następnie pokryć ją plastikiem szklarniowym.
Dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniej temperatury jest zastosowanie masy termicznej w szklarni. Jest to tak proste, jak dodanie naziemnego stawu lub zbiornika.
Woda w stawie lub zbiorniku absorbuje ciepło w ciągu dnia i oddaje je w nocy. Będzie to bardzo korzystne w zimnych miesiącach zimowych i pomoże utrzymać bardziej stabilną temperaturę.
Wielkość oczka wodnego zależy od wielkości szklarni. Możesz nawet pójść o krok dalej i założyć system akwaponiczny w swojej szklarni.
Polega to na hodowli ryb w celach konsumpcyjnych, tak aby ich odchody mogły zasilić rośliny, a staw działał jako masa termiczna.
Jeśli chcesz uprawiać żywność przez cały rok, jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego celu jest budowa szklarni.
W szczególności szklarnie geodezyjne mają wiele zalet, których nie mają szklarnie prostokątne. I dodają niepowtarzalny i atrakcyjny akcent do Twojego ogrodu.
DOWIEDZ SIĘ, JAK ZBUDOWAĆ WŁASNĄ SZKLARNIĘ KOPUŁOWĄ Z POMOCĄ ŁATWEGO W UŻYCIU ZESTAWU MONTAŻOWEGO: